Átadták az első zsebkönyv automatát az Örkény Színház előtt, a Madách téren. Volt szerencsém ma az RTL Híradóval riportot forgatni erről, így elsőkézből hozom nektek az információkat. Kíváncsi vagyok, hogy a hatalmas felhajtás és óriási lelkesedés meddig tart ki, de leszögezem: szívből szurkolok, mert baromi jó ötletnek, és hasznos kezdeményezésnek tartom. A folytatásban leírom miért, és lentebb ott a riport, nézzétek meg azt is!
—
Elképesztő tömeg várta, hogy Vecsei H. Miklós, - vagy ahogy barátai és most már lassan a közönsége is hívja: Hasi - leleplezze POKET elnevezésű projektjének első automatáját a budapesti Madách téren. Sosem voltam jó tippelésben, de nagyjából 150, többségében tinilány várta az első zsebkönyv-automatát, és ne legyünk naívak, valójában: Hasit. Az egyik technikus kolléga mellettem azt mondta, "milyen jó, hogy a könyvek ennyi embert ide vonzanak!" Mondtam is neki, hogy szerintem elsősorban nem az olvasmányok, hanem sokkal inkább a projekt főszereplője miatt vannak itt, de hát tudjuk, hogy
a cél szentesíti az eszközt.
Hiszen a cél az olvasásnépszerűsítés. (Ami ráadásul közös cél, ezért is kedves és szívemhez közel álló a kezdeményezés!) Hogy a tinilányok Hasi miatt vesznek-e kézbe könyvet az végeredményben teljesen mindegy, a lényeg, hogy kézbe veszik! Persze az akció sikere nagyban ezen is múlik. Valóban szokássá tud-e válni a budapesti tömegközlekedést használók körében, hogy mielőtt a metróba lemennek, vagy a buszra felpattannak, könyvet vesznek 990 forintért az egyik útbaeső automatából, vagy a kezdeti hype után csendesen feledésbe merül a dolog. Én mindenesetre az előbbiben bízom!
Az automatákban - a város 7 pontján - kezdetben öt féle könyvet találsz, de kérdésemre Hasi azt mondta, hogy ezeket havonta bővítik majd, azaz újabb és újabb címek és kiadványok kerülnek az üveg mögé. A könyvekért egyébként csak kártyával lehet fizetni - ezt talán érdemes előre tudni! (frissítés: a Madách térivel szemben a Móriczon készpénzes automata üzemel - ha pontosabbat tudok meg erről, aktualizálom!) Minden automatának van egy támogatója, és a Tavaszi Fesztivált követően majd ezeknek a mecénásoknak a logójával, képével fóliázzák be az automatákat.
A POKET pontokat ezeken a helyeken találod:
1. Széll Kálmán tér (Petőfi Irodalmi Múzeum automatája)
2. Vígszínház (Vígszínház automatája, az Új Nemzedék támogatásával) (ezt a jegypénztárnál keressétek!!)
3. Keleti Pályaudvar (Katona József Színház automatája) (nem várt lépcső akadályok miatt erre várni kell!)
4. Stadionok (Müpa Budapest automatája) (lépcső akadályok miatt erre várni kell)
5. Móricz Zsigmond körtér (Radnóti Miklós Színház automatája, Újbuda Önkormányzat támogatásával)
6. Déli Pályaudvar (MOMkult automatája, XII. kerület, Hegyvidék Önkormányzat támogatásával)
7. Madách tér (Örkény István Színház automatája Budapest Főváros Önkormányzata támogatásával) (ezt sajnos ideiglenesen elvitték, mert akadályokba ütköztek a helyet illetően! amint friss információm lesz megosztom veletek!)
(FRISS: a Stadionok és a Keleti Pu. automatáira várni kell még néhány napot, mert nem tudták levinni őket a lépcsők miatt, néhány nap türelmet kérnek tehát, amíg orvosolják a problémát!)
Minden zsebkönyvnek van egy nagykövete, ők karolják fel az adott kötetet és tesznek a népszerűsítéséért is. Így Szerb Antal Utas és holdvilág című regénye Rudolf Péter színművész, Molnár Ferenc A Pál utcai fiúk című ifjúsági könyve a zenész Geszti Péter „gondozásában” érthető el. Dés László zeneszerző Esterházy Péter alkotásaiból szemezgetve állított össze egy kötetre valót - ez gyakorlatilag más formátumban nem is kapható! Az ország toxikológusa, Zacher Gábor Csáth Géza Egy elmebeteg nő naplója, a Margaret Island énekese, Lábas Viki pedig Krúdy Gyula Ady Endre éjszakái című művének lett a képviselője.
A megnyitón a személyes kedvencem Geszti Péter volt, akitől azt kérdeztem miért állt a POKET mellé, miért tartja jó dolognak.
"Nagyszerű kezdeményezés, mert kiviszi a kultúrát újra az utcára. Ebben az országban mi most nagyon sok mindenről másként gondolkodunk, ahány ház, annyi gondolat, de egyben egyek vagyunk: a magyar nyelvben. És hogyan is lehetne egy ilyen kis kultúrát megvédeni, mint magával a magyar irodalommal."
A zsebkönyv sorozatokat kifejezetten szeretem, mert ezeknél nem lehet kifogás, hogy drágák, és relatíve gyorsan és olcsón lehet belőlük saját könyvtárunk. Imádom a Helikon zsebkönyveit, gyűjtöm is őket. ITT írtam is arról, miért szeretem olyan nagyon! Ezzel szemben mondjuk a POKET más. Ezek TÉNYLEG zsebkönyvek, hiszen nem sokkal nagyobbak mint egy-egy okostelefon, küllemüket tekintve inkább hasonlítanak egy naptárhoz (pláne a gumiszalag miatt) mint könyvhöz, tehát tényleg arra jó, hogy zsebre vágd, kis helyet foglaljon egy női táskában, és olyan helyre magaddal vidd utazásokkor, amikor nincs sok helyed pakolni. (nyaralásokra tuti feltankolok majd párat)
Végezetül íme az RTL Híradós riportom minderről!
Akik egyébként követik a blogom tudhatják, hogy minden utamba kerülő olvasásnépszerűsítő kampányról, akcióról írok, hiszen lényegében erről szól a Nincs időm olvasni kihívás, és maga a blog is. Volt cikkem, amiben bemutattam, hogy egy new yorki csapat szexi pasikkal reklámozza az olvasást, a 300 forintos-könyvszerekes Mozgó Könyvek elnevezésű akcióról is olvashattatok már, és nemrégiben két srác kampányáról is írtam. Ilyen volt a Mondj egy könyvet! és a 22 éves egyetemista fiú könyvelhagyós projektje is. Sőt, a 21 (!) részt megélt Életem könyve sorozatom is ezt hivatott terjeszteni.