Vannak olyan megdöntetetlen érvek, amelyek mellett nem lehet elmenni, ha arról beszélünk miért jó olvasni. Egészen konkrétan fizikai előnyei vannak a rendszeres olvasásnak. Hogy csak néhányat említsek: javul a memóriád, az érzelmi intelligenciád, a stresszoldó képességed, a képzelőerőd. Tehát ez nemcsak egy jó hobbi, nemcsak szórakozás, és nem is csak a műveltséged érdekében hasznos szabadidős tevékenység, hanem fizikai szükséglet. Most 5 pontban próbállak meggyőzni meg arról, hogy olvasni jó és kifejezetten hasznos.
1. Javítja a koncentráló képességed, memóriád
Ez az egyetlen befogadási lehetőség, ahol aktívak lehetünk, hiszen a mozi és az internet mindent készen ad. Csak az olvasásban van a te fantáziádra szükség! Itt működik az, hogy van egy saját olvasatod, egy saját regényed és te elképzelheted azt a figurát, azt a világot akár sokkal színesebbre, mozgalmasabbra, mint ahogy egy hollywood-i filmben megcsinálták. Ezzel fejlődik a vizuális képességed, a memóriád, a fantáziád. A narratív struktúra arra ösztönzi az agyat, hogy folyamatokban gondolkozzon, és ezáltal megnő az ember koncentráló képessége.
2. Tökéletesen oldja a stresszt
Az olvasás a leghatásosabb stresszoldó. Akár 6 perc alatt is képes kétharmadával csökkenteni a stresszt egy tanulmány szerint. Így ez a leggyorsabb és legjobb módja az idegek lenyugtatásának. A pszichológusok szerint ez azért van, mert az emberi agynak ilyenkor kizárólag olvasásra kell koncentrálnia, és ez ellazítja az izmokat és a szívet is.
3. Fejlettebbé tesz érzelmileg
Minden egyes könyvvel képes vagy egy másik világba elutazni, ezáltal pedig új történeteket és embereket ismerhetsz meg. Az úgynevezett mélyolvasás során, amikor kikapcsoljuk magunk körül a világot, és csak a történetre koncentrálunk, elárasztanak bennünket a szereplők érzései, ez pedig a későbbiekben a saját életünkben is a hasznunkra lehet. A könyvekben átélt helyzetek könnyen válhatnak valósággá, így pedig kapunk egy olvasatot, egy megoldási módot, egyfajta végkifejletet. Ahogy Will Smith is megmondta, nem létezik olyan probléma, amit valaki már nem oldott meg, és nem írt róla egy könyvben!
4. Olyan dolgokra leszel képes amelyekre álmodban sem gondoltál
Milyen lehet egy értelmi fogyatékosnak, ha okosító műtétet hajtanak rajta végre? (Daniel Keyes: Virágot Algernonnak) Milyen lehet szerelembe esni halálos betegként, és tudni hogy nincs jövőd? (John Green: Csillagainkban a hiba) Milyen lehet mindent hátrahagyva megismerni önmagad és megtalálni a boldogságot? (Elizabeth M. Gilbert) Milyen lehet repülni, beutazni a világot, maffiózónak lenni, lopni, csalni, hazudni, vagy épp úgy igazán világot megmozgató módon szerelmesnek lenni? Ezt mind megtudhatod, megtapasztalhatod egy-egy jó könyvnek köszönhetően!
5. Része leszel egy közösségnek, és új barátokra teszel szert
Szerb Antal írta: "Vannak, akik szórakozásból olvasnak, és vannak, akik műveltségüket akarják olvasmányaikkal gyarapítani; de én a harmadik olvasóra gondolok, arra, akinek az olvasás életfunkció és ellenállhatatlan kényszer – csak ez az igazi olvasó." Ha "igazi olvasó" vagy, akkor egy olyan kör része lehetsz, akik megértik egymást, mert egyszerűen kis túlzással többet tudnak az életről, mint azok akik nem olvasnak. És azon túl, hogy része leszel egy közösségnek, azért is fantasztikus dolog olvasni, mert amikor úgy igazán hatással van rád egy írás, akkor azt érzed, hogy az író a barátod. Érdekel az élete, a családja, a szerelmei, hogy miket írt még, milyen ember volt valójában. Nekem barátom mások mellett Szerb Antal, Truman Capote, Nick Hornby és Robert Merle is. Azt érzem nekem írnak. És ez az egyik legcsodálatosabb dolog a világon!