Ebben a hónapban Csucsorkával dugtuk össze a fejünket, és közösen készítettük el a Nincs időm olvasni kihívás decemberi témájához a segítséget. Íme 12 ajánlat, amelyekből például választhatsz, ha teljesítenéd az idei utolsó feladatot, ami egy levélregény. Ha első pillantásra meg is rémít, és egyetlen könyv sem jut eszedbe, ne izgulj, mutatunk néhány csodás alkotást!
—
Lionel Shriver: Beszélnünk kell Kevinről!
Eva soha nem akart igazán anya lenni. Egy olyan fiú anyja semmiképpen, aki hét iskolatársát, egy menzai alkalmazottat és egy tanárt gyilkol meg két nappal a tizenhatodik születésnapja előtt. Most, két évvel a történtek után, elérkezett az idő Eva számára, hogy egy ijesztően egyenes és őszinte levélsorozatban szembenézzen házassággal, karrierrel, családdal, szülőséggel és Kevin szörnyűséges tombolásával.
Stephen Chbosky: Egy különc srác feljegyzési
Az Egy különc srác feljegyzései című könyv elbeszélője egy tizenöt éves középiskolás srác, Charlie. Furcsának és magányosnak érzi magát, mintha a pálya széléről, kívülállóként figyelné a körülötte zajló eseményeket. Egy nap elhatározza, hogy leveleket ír egy ismeretlennek, aki akár a barátja is lehetne. Ezekből a levelekből aztán szép lassan – olykor mulatságosan, olykor meghatóan – egy cseppet sem átlagos tinédzsert ismerhetünk meg.
A kötet megjelenése óta több mint 1 millió példányban kelt el, és hatalmas vitákat gerjesztett, miközben tinédzserek megkerülhetetlen kultuszregényévé vált. Ellentmondásos módon egyszerre tiltott könyv és kötelező olvasmány a középiskolákban. Sokan csak a mai Zabhegyezőként emlegetik.
Choderlos de Laclos: Veszedelmes viszonyok
1782-es születésű Veszedelmes viszonyok semmit nem veszített aktualitásából. A dúsgazdag, csábos Merteuil márkiné fogadást köt Valmont vicomtéval. A fogadás tárgya: elcsábítani a gyönyörű, ám mélyen vallásos, Madame de Tourvelt – és közben nem szerelembe esni. A levélregény tele van intrikával, a férfi-női kapcsolatok évszázadok óta változatlan, íratlan törvényével. A magyar olvasók ráadásul sokunk kedvence, Örkény István parádés fordításában élvezhetik a regényt.
Cecelia Ahern: Ahol a szivárvány véget ér
Cecelia Ahernt a legtöbben valószínűleg a P.S. I love you, vagyis az UI.: Szeretlek miatt ismerik, pedig szerintem nem az a legjobb könyve. Az Ahol a szivárvány véget ér című munkája iskolai levelezésekből, később ímélekből, levelekből, képeslapszövegekből áll. Rosie és Alex egész életen át ívelő kapcsolatát mutatja be. A sors újra és újra elválasztja őket egymástól, hogy próbára tegye barátságukat, kitartásukat és őszinteségüket. A gyerekek komoly felnőtté cseperednek: mindketten dolgoznak, házasodnak, gyereket nevelnek, válnak, de a varázslatos kötelék, amely összeköti őket, életük minden öröme és bánata közepette is megmarad.
Több van-e köztük puszta barátságnál? Ha kapnának egy utolsó lehetőséget, kockára tennének-e mindent az igaz szerelemért?
Daniel Glattauer: Gyógyír északi szélre (1.rész)
Daniel Glattauer: A hetedik hullám (2.rész)
Valódi klasszikus. Rengetegen imádják. Még a könyvesboltban a pénztáros néni is rávágta, amikor meglátta a kezemben, hogy ez az egyik kedvenc könyve, szóval az én egyik decemberim már biztosan ez lesz! Emmi Rothner e-mailben szeretné lemondani a Like magazin előfizetését, de félreüt egy betűt, és levele véletlenül Leo Leikénél köt ki. Minthogy újra meg újra a rossz címre ír, Leo egy idő után kénytelen felvilágosítani őt a tévedéséről. Így veszi kezdetét a különleges levélváltás, melynek során a teljes ismeretlenség és kedves bensőségesség közti keskeny mezsgyén egyensúlyozva egyre közelebb kerülnek egymáshoz, míg végül kénytelenek feltenni maguknak a kérdést: vajon a levelekben kifejezett, egymás iránti egyre erősebb érzéseik kiállják-e a személyes találkozás próbáját? És ha igen, hogyan tovább? Képért köszönet Petrényi Bella - NIOK csoport!
Ava Dellaira: Kedves halottak!
Az elsőre talán fura cím egy ragyogó ifjúsági regényt takar, ami egy angol házival indul. A feladat nem más, mint levelet írni egy halottnak. Laurel Kurt Cobaint választja, mert Kurt fiatalon halt meg, csakúgy, mint May, Laurel nővére, így talán megért egy kicsit abból, hogy Laurel min megy keresztül. Laurel nemsokára egyre több halottnak ír levelet – Janis Joplinnak, Heath Ledgernek, River Phoenixnek, Amelia Earhartnek, szinte abba sem bírja hagyni. Megírja nekik, mi történik az új középiskolában, és hogyan hullott szét May halála után a családja.
De akármennyit segítenek is neki a levelek, nem tarthatja örökre távol magától az igazi életet. Múltjának kísértetei nem férnek bele az írott sorokba, és Laurelnek szembe kell néznie a gyermekkor lezárulásával, az imádott testvér elvesztésének fájdalmával és a felismeréssel, hogy egyedül mi formálhatjuk a sorsunkat.
Jane Austen: Szerelem és barátság - és más korai művek
Jane Austen rajongóknak jó hír, hogy levélregénye is akad az írónőnek. A Szerelem és barátság ráadásul az imádott Helikon zsebkönyv sorozatban is megjelent. (Ezekről ITT írtam!) Austen korai műveiből való ez a kötet. Az írások többnyire - a fülszöveg szerint - zabolátlanok, gyakran túláradóan vidámak, és tréfát űznek az általánosan elfogadott irodalmi és társadalmi szabályokból. Hogy ez egészen pontosan mit jelenthet sajnos nem tudom megmondani, mert még nem olvastam, de akinek van kedve, ennek is utána járhat decemberben.
Jessica Brockmole: Levelek Skye szigetéről
A molyon is iszonyúan magasra (93%) értékelt regény két idősíkon játszódik. Az 1910-es és 1940-es években írt levelekben főként Skócia zord tájain járunk, de eljutunk Londonba, Párizsba, Amerikába, és nem egyszer megérint minket a háború szele. Bár a regényben az anya-lánya kapcsolat fontos szerepet kap, alapvetően ez egy évtizedeken átívelő szerelmi történet. Egy levél mindent megváltoztató erejéről - egy tökéletes választás lehet decemberre.
Alice Walker: Kedves Jóisten! / Alice Walker: Bíborszín
Alice Walker 1982-ben megjelent Pulitzer-díjas regénye a túlélés legelemibb, örök érvényű szabályára tanítja meg az olvasót: soha ne add fel! A történet főhőse, az afroamerikai gettó patriarchális, szexista szabályainak fogságában vergődő Celie a kiúttalanságból kezdetben a spiritualitás világában próbál megnyugvást és feloldozást keresni. Az események sodrában azonban két szeretett nő hatására fokozatosan felismeri az egyház fehér férfiak által uralt álszent, képmutató világát. Ráébred, hogy az emberi lét értelmét nem kizárólag a túlvilágban, hanem esetleg a jelenben is érdemes megtalálni. Celine emberi, női, szexuális és kreatív öntudatra ébredése izgalmas és megrázó olvasmány. Walker klasszikusa biztos iránytűt ad mindazok kezébe, akik úgy érzik, hogy reménytelennek tűnő helyzetükből nem találják a kiutat.
Ugron Zsolna · Meskó Zsolt: Szerelemféltők
A Szerelemféltők hősnője, az erdélyi származású Anna különös levelezésbe keveredik az évek óta nem látott B.-vel. Egymásnak elküldött történeteikből életük széthullott darabjai újra összeállnak.
Urgon Zsolna: „Saját levelezésünk adta az ötletet, hogy levélregényt írjunk. Két kitalált szereplő bőrébe bújva folytattuk, és a levelek, történetek végül összeálltak. Egy férfi és egy nő levelezéséből bármi lehet, hiszen az nem más, mint egy hosszúra nyúlt párbeszéd. Vagy néha csak párhuzamos monológok. Nem a klasszikus értelemben vett szerelmes regény. Sok szerelem és sok majdnem szerelem története.”
Marceline Loridan-Ivens: És te nem jöttél vissza
Marceline Loridan-Ivens édesapjának szavai ezek, amelyeket 1944 tavaszán a franciaországi Drancyban mondott az akkor 16 éves lányának, mielőtt az auschwitzi, illetve a birkenaui haláltáborba deportálták volna őket. A férfinak igaza lett, lányát pedig azóta is kísértik ezek a szavak. Soha nem tudta feldolgozni, ami történt, így most megírta, egyszerűen, szikár stílusban annak az embernek, akit a világon a legjobban szeretett: haláltáborban meggyilkolt édesapjának. Aki Edith Eva Eger A döntés című csodakönyve után maradna hasonló vizeken, annak ezt ajánlom decemberre! Loridan-Ivens gyönyőrű vallomása az elmúlt évek egyik legnagyobb irodalmi sikere volt.
Daniel Gottlieb: Drága Sam!
"Drága Sam! Az életem abban a pillanatban megváltozott, amikor te megszülettél.” Így kezdődik ez a harminckét felejthetetlen levélből álló gyűjtemény, amelyeket egy fiatal korában autóbalesetben megbénult pszichológus nagypapa írt várva várt, imádott unokájához, Samhez, hogy megossza vele mindazon tapasztalatait, amelyeket a kisfiú boldogsága és elégedettsége szempontjából nélkülözhetetlennek tart. Sam még nincs kétéves, amikor kiderül, hogy autista. De az elszánt nagypapa ír tovább, abban a reményben, hátha mégis megtaníthatja unokáját arra, hogy milyenek az emberek. Minden egyes episztola egy-egy tanulságos történetet mesél el. Szívhez szóló, tanulságos könyv kerekedett a levelekből, melyekből a szülők megtanulhatják, hogyan kéne okosan beszélni a problémás (és problémátlan) gyerekekkel az élet áttekinthetetlennek tűnő, zavaros és nehéz kérdéseiről, a gyerekek pedig megtanulhatják azt, hogyan törődhetnének jobban a szüleikkel.