Olvasni menő! Hogy ezt bebizonyítsam, ismert emberek közreműködésével vágtam bele egy olvasásnépszerűsítő kampányba! Ismert arcokat kértem meg, hogy árulják el nekem, mi életük legmeghatározóbb olvasmányélménye. Hisz ki ne lenne kíváncsi példaképe kedvenc könyvére? Vagy hogy neki miért éppen az. Milyen élmény fűzi hozzá? Mit jelent neki? Hétről-hétre egy-egy példakép árulja el, mi élete könyve (#eletemkonyve). Ez a kampány jó lehet motivációnak, de akár arra is, hogy olvasmány ötleteket gyűjts! Ezen a héten VÉBER ISTVÁN, meteorológus, az ország egyik kedvenc időjósa árulja el, melyik a kedvenc könyve.
Amikor Istvánt felkértem az "élete könyvére", akkor saját bevallása szerint zavarba hoztam, ugyanis ő csakis elektronikusan olvas, és sosem magyarul, ennek ellenére neki is van olyan olvasmányélménye, amit szívesen ajánl nektek!
Daniel Lieberman: The Story of the Human Body
Nincs kedvenc könyvem, úgy általában nincsenek kedvenceim, de időnként ráakadok olyan könyvekre, amik hatással vannak rám, és ezeken akár napközben, vagy napokkal az olvasásuk után is elgondolkodom. Legutoljára Daniel E. Lieberman The Story of the Human Body: Evolution, Health, and Disease (Az emberi test története: Evolúció, Egészség, Betegségek) című könyve volt ilyen. Gondolom a címből nem volt nehéz kitalálni, hogy ez nem egy regény. Tényleg nem az. A szerző antropológus, aki egyrészt azt mutatja be, hogy évmilliók alatt hogyan és miért alakult az ember azzá a kétlábúvá, amik ma mi vagyunk, másrészt pedig azt, hogy miután felhagytunk a vadak hajkurászásával, és elkezdtünk mezőgazdasággal foglalkozni, városokba tömörülni, gyorskaját enni vagy egész nap a képernyő előtt görnyedni, milyen extraterhelésnek tesszük ki azt a szervezetet, ami eredetileg egyáltalán nem ezekhez a hatásokhoz alkalmazkodott. Nem hirdet keresztes hadjáratot a modern kor vívmányai ellen, csak leírja a következményeket, a hátfájástól a rákig, a rövidlátástól az elhízásig rengeteg civilizációs betegséget érint.
És ez nem egy nehéz olvasmány, nem egy szűk, szakértő rétegnek szól, hanem nekünk, bárkinek. Kifejezetten olvasmányos és következetesen van felépítve, annyira fenntartja az érdeklődést, mint egy szórakoztató regény, közben pedig lépten-nyomon olyan érdekes információmorzsákat szór elénk, ami miatt egy-egy olvasás után még egy órát lehet nyúzni a Google-t, hogy még egy kicsit tágabb képet kapjunk. Szívesen olvasok persze regényeket, de nagyon szívesen olvasok időnként teljesen különböző témájú nem regényeket is. És nem feltétlenül azért, hogy megtanuljak belőlük valamit, mert egyszeri olvasás után az ember a felsorolt tények, következtetések jó részét úgyis elfelejti. Inkább az vonz bennük, hogy legalább megpróbálják elhagyni a személyes nézőpontot, a szubjektív ítéleteket (ha ez nem is minden írónál sikerül), és segítenek egy kicsit más szemmel, új szemmel nézni a dolgokat.
Jövő hétfőn keresd az újabb életem könyvét! Addig is olvasd el mondjuk Jakupcsek Gabriella, vagy Anger Zsolt élete könyvét, akikkel együtt főzök a héten a Konyhafőnök VIP-ben, és ha van kedved CSATLAKOZZ a kampányhoz! Szelfizz te is életed könyvével, és töltsd fel a Facebookra, instagramra, vagy akár a #12honap12konyv kihívás csoportjába! Ne felejtsd el használni az #eletemkonyve hashtaget!