Kevés dolog jobb annál, mint amikor megérkezik a rendelésed! Pláne, ha könyveket rejt!
A tartalomból, avagy mit miért:
Albert Camus: Az idegen
Tavaly jelent meg az Európa Könyvkiadó gondozásában a francia irodalom egyik legfontosabb regényeként emlegetett Közöny újrafordítása. Jó ötletnek tartom, hogy mai nyelvre dolgoznak a műfordítók egy-egy klasszikust. (A 2016-os Könyvfesztivál nagy dobása volt ez, Dante Isteni színjátéka, és Goethe Faustja mellett!) Ezzel talán a fiatalabbak is kézbe veszik. Csak remélni merem, hogy a kötelező olvasmányok listájára is ez kerül fel, szemben az eredeti kiadással. (emlékeim szerint ez is kötelező olvasmány) Hát lássuk!
Truman Capote: Hidegvérrel
Nagyjából 10 éve egy tanárom az egyetemen (az érdekesség és pontosság kedvéért Havas Henrik) ajánlotta (sok más mellett) mint szerinte bravúrosan megírt regényt. Azóta a kívánságlistám tagja! Végre a kezemben van! Antikvár példányt rendeltem. Imádom, hogy bookline-on lehet ilyeneket is rendelni. Régiek, ám kifogástalan állapotúak. Sokszor jobban is tetszenek, mint az újak. Így jutottam a következőhöz is.
Erich Kastner: A két Lotti
Gyerekkorom első igazi letehetetlen olvasmányélménye, de könyvtárból kölcsönöztem még annak idején. Must have volt tehát a rendelés. Természetesen Pöttyös verzióban. Megjelenésekor, 1987-ben 28 forintot ért. Számtalanszor láttam filmben is, több verzióban, de könyvben az igazi (legalábbis így emlékszem.) Persze lehet csak a dicső múlt szépíti az emlékeket, ahogyan az lenni szokott, de a polcom éke lesz az biztos.
George Orwell: Állatfarm
Vannak olyan könyvek, amelyeket legszívesebben be sem vallanál, hogy nem olvastál, mert érzed, hogy tök ciki. Nekem az egyik ilyen persze sok más mellett az Állatfarm. Tudom tudom.. a 93 %-os értékelés is meggyőző a könyvek IMDB-jén, ideje elolvasnom. Sokan ajánlották is. Sőt, volt aki ebben a hóapban a kihívásba is ezzel nevezett. A legújabb, 2016-os kiadást szereztem meg. Szintén Európa Kiadó.
Hendrik Groen: Lesz ez még így se
A Lesz ez még így se az utóbbi idők legnagyobb holland könyvsikere. Groen valóságos nemzeti hős lett hazájában. A könyv hónapokig vezette a sikerlistákat, az eladások rekordot döntöttek, 29 nyelvre fordítják. Amikor ilyeneket olvasok egy könyvről hajthatatlan a kíváncsiság bennem. Mi a sztori? Hgy van megírva? Hogyan lett ekkora siker? Mitől szerethető ennyire? Ezt kutatom.
Charles Bukowski: Posta
Bukowski első regénye a Posta – amit állítólag három hét alatt írt. Ráadásul önéletrajzi, hiszen Bukowski valóban hosszú évekig dolgozott egy postánál. Aztán - a történet szerint - egy kis kiadó vezetője megkereste, hogy havi 100 dollárért írjon amennyit csak tud, de cserébe hagyja ott a postát. Tudjuk hogyan döntött az öreg. Tudjuk mi hogyan döntenénk. (Első regénye után pedig a halála előtt nem sokkal befejezett utolsó, a Ponyva a célom.)
Douglas Adams: Galaxis útikalauz stopposoknak
Klasszikus eset: megvolt, kölcsönadtam, sose kaptam vissza. Most végre pótolva. Ez megint a "Lotti-szindróma", csak már erősen kamasz koromból. "Don't panic." Imádom! Douglas Adams egy őrült zseni volt. Nem csoda, hogy tisztelői még itthon is megtartják májusban a Törülközőnapot! Ezen a napon a rajongók és tisztelők törülközővel mennek mindenhova. Ha nem tudod miről beszélek itt csekkolhatod hosszabban, de inkább azt javaslom, olvasd el a Galaxis útikalauz stopposoknak c. klasszikust!
Most egy darabig ne keressetek, olvasok!