Akik követik a blogom tudhatják, hogy minden utamba kerülő olvasásnépszerűsítő kampányról, akcióról írok, hiszen erről szól alapvetően a Nincs időm olvasni kihívás, és maga a blog is, de volt cikkem, amiben bemutattam, hogy egy new yorki csapat szexi pasikkal reklámozza az olvasást, és a 300 forintos-könyvszerekes Mozgó Könyvek elnevezésű akcióról is olvashattatok már. Sőt, a 21 (!) részt megélt Életem könyve sorozatom is ezt hivatott terjeszteni. Ma egy újabb zseniális akcióról olvashattok, aminek középpontjában az olvasásnépszerűsítés áll.
—
Sokan hajlamosak vagyunk egy-egy szép borító, vagy egy hangzatos cím, akár egy ismert szerző neve alapján olvasmányt választani magunknak. De mi történik, ha a képletből kivesszük éppen az alapokat? A vadiúj Mondj egy könyvet! éppen ezt teszi. Ebben a kísérletben előítéletek, azaz szép borító, bravúros cím és az író ismerete hiányában választhatsz magadnak olvasmányt. Próbáltad már?!
Októberben indult el a mondjegykonyvet oldal, amit egy 28 éves srác, Fábián Tamás szabadidejében, totál egyedül csinál, csakis az olvasásnépszerűsítés égisze alatt. Az eredeti angol oldal (Recommend Me A Book) kipróbálása után döntött úgy, hogy szeretné ezt magyarul is látni. "Nemes egyszerűséggel írtam a site gazdájának, hogy kifejezzem, mennyire jó az oldala és milyen nagyon jó ötlet is ez, majd beszélgetni kezdtünk, aminek a vége az lett, hogy társulva hozzá, megcsinálom ezt magyarul" - meséli Tamás, hogyan indult el Mondj egy könyvet! projekt. A saját tapasztalata győzte meg arról, hogy ez jó, és működhet idehaza is.
A csúnya könyvek is lehetnek jók!
"Egy orosz sci-fit, a Piknik az árokpartont olvastam például el úgy, hogy borító és cím alapján biztosan sosem kezdtem volna bele, de az első 600 szó meggyőzött, és imádtam" - válaszolja, amikor arról kérdezem ő mit olvasott el az első oldalnak köszönhetően. De így járt a Kvantumtolvajjal is. "Nyilván az első oldalból még nem derül ki a történet, de segít, hogy eldöntsd bejön-e az író stílusa, hangulata, nyelvezete, szóhasználata" - meséli.
Tamás azt mondja, a csúnya könyvek között is vannak nagyon jók, és nem szabadna (mindig) a külcsíny alapján dönteni. A Mondj egy könyvet! oldalnak köszönhetően letesztelhetjük, nekünk mennyire a külső a mérvadó. Az adatbázis nagyon színes, a Büszkeség és balítélettől, a klasszikusokon át, magyar kortársakig sok mindent megtalálsz!
Tamás egyébként ennek a projektnek köszönhetően találta meg Orwell Állatfarmját és a Fahrenheit 451-et is. Mind a kettő azért tántorította el korábban, mert klasszikusnak számítanak és frissre vágyott, de felkerültek a kedvencei közé, és erről az első oldalak győzték meg. Érdemes tehát nézelődni!
A Mondj egy könyvet! projekt vezetője egyébként piaci adatfeldolgozással foglalkozik munkaidejében, és a szabadideje nagy részét ennek szenteli. Töltögeti az adatbázist, amin most már nagyjából 350 könyv szerepel. 8-10 magyar író már jelentkezett is, hogy felkerüljön az oldalra, ami egyébként egy jó ingyenreklám is lehet az elsőkönyves szerzőknek.
Lássuk működés közben!
A weboldal amúgy nagyon egyszerűen működik. Elolvasod az véletlenszerűen feldobott könyv első oldalát, majd a végére érve rá kell kattins, a "Cím és író felfedése" gombra.
Ez megmutatja neked mit olvastál az elmúlt percekben. És akkor jöhet a meglepődés. Egyébként a moly.hu-hoz is kapcsolva van a site, így a szimpatikus könyvet azonnal beszerezheted akár onnan.
Ha nem tetszett, akkor pedig kérheted az újabb és újabb könyveket.
Habár az oldalanak nem ez az elsőszámú profilja, de a már feltöltött könyvek borítói között is nézelődhetsz, válogathatsz. Hátha mégis a külcsíny számít és így találod meg az igazit!