Az ünnepek közeledtével egyre aktuálisabb sokunk égető gondja, az ajándékozás körüli herce-hurca. Ismerős kérdések lehetnek, a Kinek, mit vegyek? vagy a Ki, minek örülne igazán? Tagadhatatlan tény, hogy egy könyvvel sosem tévedhetsz, mert egy jól kiválasztott kötettel, akár életre szóló élményt, emléket adhatsz. Viszont a választás, nem egyszerű. Próbálok most ebben nektek mégis segíteni. Legutóbb barátnőknek, jó barátoknak gyűjtöttem össze néhány olyan olvasmányt, amelyek szerintem bátran mehetnek a fa alá. Itt a folytatás: most apáknak, vagy akár fiú tesóknak szedtem össze könyveket a piacról.
1. KLASSZIKUSOKAT KEDVELŐKNEK: AKTUÁLIS TÖRTÉNET
George Orwell: 1984
Ami eszembe jut, ha pasis olvasmányt kellene választanom ajándékba, az valami klasszikus lenne új köntösben. Ráadásul valami olyan, ami aktuális is. És jól mutat a polcon. Nem kellett sokáig barkochbázzak magammal, mire eljutottam a megfejtésig. Egyáltalán nem reprezentatív kutatásom, ám a tapasztalataim alapján azt mondom, hogy korunk egyik legkedveltebb olvasmánya Orwell 1984-e. Talán nincs ember 30 fölött, aki ne olvasta volna. Ha mégis van, annak azonnal tessék a kezébe nyomni, feltétlen pótolni, hiszen (sajnos) félelmetesen hasonlítanak az abban olvasottak napjaink valóságára. Kötelező darab a könyvespolcra, és még azoknak is jó ajándék lehet, akik már korábban olvasták, hiszen az Európa Könyvkiadó idén újranyomta egy impozáns borítóval. Telitalálat. Ha egyszer kézbe veszed, nehezen teszed le.
A könyv egyébként egy olyan nyomasztó jövőt fest le, amelyben a diktatórikus államhatalom a polgárainak minden lépését ellenőrizni tudja, sőt a gondolataikon is uralkodik. Ha pedig érdekei úgy kívánják, akár naponta írja át saját történelmét. Nagy Testvért, a párt és nép vezérét istenként kell tisztelni, imádni és félni. Legnagyobb ellenségét, a háttérből manipuláló, titokzatos Emmanuel Goldsteint minden nap, két percen keresztül kötelező gyűlölni. Ismerős?
2. SCI-FI RAJONGÓKNAK: ÉLET A MARSON
Andy Weir: A marsi
Az elmúlt évek egyik legjobb sci-fijeként számon tartott A marsit nyugodt szívvel ajándékoznám bármelyik hímnemű, olvasni szeretőnek, mert ez az a könyv amiről rosszat még nem hallottam. Sőt! A történetet 2015-ben Matt Damon főszereplésével meg is filmesítették, zseniális lett (ráadásul Magyarországon forgatták!). Könyvben pedig azt mondják, még a mozinál is jobb. (Bár ugye ez tudjuk, hogy az esetek nagy részében törvényszerű!) Hiteles, letehetetlen, eredeti, érdekes, izgalmas, okos, pörgős, szórakoztató - ezeket a jól csengő jelzőket olvastam a könyvről. Hasonlítják az Apollo 13 történetéhez, írják róla, hogy a modern Robinson Crusoe, de egy közös: mindenki szerint zseniális.
A sztori szerint egyébként a Marson hatalmas homokvihar készül. A NASA űrhajósai biztonsági okokból azonnal elhagyják a bolygót, ám egyik társukat, Mark Watneyt véletlenül ott hagyják. A mérnök-botanikus mindent elkövet a túlélése érdekében: gépeket szerkeszt, élelmiszert termel, vizet gyárt, és amikor a Földi irányítók felfedezik, hogy él, felkészül a mentőexpedíció fogadására. Ám az csak 4 év múlva érkezik...
3. ÉLETRAJZI: EGY ÉLŐ LEGENDA ÉLETE
Fa Nándor: Magad, uram
Sokunknak szerintem egy teljesen idegen terep a vitorlázás. Fa Nándor ugyan ebben a sportban tett nagyot, hiszen hajótervezőként és óceáni vitorlázóként ő az első magyar, aki megkerülte egyedül, saját kezűleg épített vitorlásával a Földet, de könyve mégsem száraz tények gyűjteménye a sportágról, hanem egy mély, életrajzi mű, amiben mesél gyerekkoráról, karrierjéről, családjától és persze rengeteg kalandjáról. Fa Nándor egy élő legenda, aki mindig az ár ellen hajózott – keményen dolgozó szülők negyedik gyermekeként határozta el, hogy megvalósítja álmát, és a körülmények dacára a világ legjobb vitorlázóival küzd meg az óceánokon. Ez a keményfejűség tette aztán eredményes sportolóvá, minden kudarcon túllépő hajóssá, sikeres üzletemberré – a maga urává. Saját szavaival elmesélt története követendő példa mindazoknak, akik úgy döntenek: soha nem adják fel.
Amikor közvetlenül az elhajózás előtt beszélgettem Anyámmal, azt mondta nekem: „Ide figyelj, fiam! Tudom, hogy téged nem lehet megváltoztatni, visszatartani nem is akarlak, nem is tudlak. Nem értem, miért és hova mész, de remélem, te legalább tudod. Nekem ez olyan, mint amikor annak idején a testvéreim és Apám elmentek a háborúba. Úgy voltunk vele, hogy vagy megjönnek, vagy nem. Most veled is így vagyok: vagy megjössz, vagy nem.”
4. NÉMI MINŐSÉGI HUMOR KARÁCSONYRA
Bödőcs Tibor: Addig sem iszik
Miközben a magyar könyvpiacon Kiss Ádámtól (Szütyiő), Kovács András Péteren át (Multigáz, Médialom) Dombóvári Istvánig (Félkövér, Pisti vagyok, ments ki innen!) már rengeteg stand uposnak jelent meg könyve, kisebb nagyobb sikerrel, általában az ünnepekre időzítve, megérkezik Bödőcs Tibor, a maga búcsúszentlászlós sztorijaival, elképesztő stílusával, aki talán az egyik (ha nem a) legjobb humorista az országban (nem hiába emlegetik kis Hofiként) és egy mozdulattal ledönt minden sztereotípiát. Bemutatja, hogyan kell minőségi humort csinálni prózában a saját szemüvegén keresztül. Teszi mindezt úgy, hogy írókat parodizál, és az ő stílusukban írja meg mondanivalóját.
Ezzel pedig intézményesült. Róla tényleg csak a szuperlatívuszokban lehet beszélni. Ha ő korunk Karinthyja, akkor ez a modern Így írtok ti. Ernest Hemingwaytől Marcel Prouston át Esterházy Péterig sokan górcső alá kerültek. Nagy kedvencem a Móricz Zsigmond szöveg, aminek a Retyerutyák címet adta Bödőcs. Egyébként a kötetbe 20+7 írás került három nagyobb egységre tagolva. Az első szakaszban a bajszosokról (Krúdy, Hemingway, Krasznahorkai, Orwell, Móricz, Marquez, Proust) írt paródiák sorakoznak. A második részben már a budapestiek jönnek: Kertész Imrétől, Rejtő Jenőn át Esterházy Péterig igazi klasszikus szerzőknek és műveknek esett neki Bödőcs. Végül a nem balett-táncosok mutatkoznak be. Hogy csak néhány nagy nevet említsek: Kosztolányi Dezső, Hamvas Béla, Márai Sándor stílusában írt Tibor. Annak aki rajong Tibiért, aki szeret idézni, annak, aki imádja a paródiát és a stand upot, aki bírja a sokszorosan összetett jelzős szerkezetes mondatokat, és aki olvasott már a felsorolt szerzőktől. Na de azoknak nagyon!
5. A SZÉPIRODALOM SZERELMESEINEK: ELVESZETTNEK HITT TÖRTÉNETEK
F. Scott Fitzgerald: Meghalnék érted
Egyik kedvencem az amerikai irodalom nagy klasszikusa F. Scott Fitzgerald, akit a legtöbben talán főművéről, a A nagy Gatsbyről ismernek. Azt viszont kevesen tudják, hogy amellett, hogy összesen 4 regénye jelent meg, rengeteg novellát írt. A Jelenkor karácsonyra időzítve publikálta egy impozáns kötetben „elveszett”, vagyis jobbára asztalfiókban maradt történeteit. Persze ezek sosem vesztek el valójában, csak nem sokkal ezelőttig a Princeton Egyetem Fitzgerald-archívumában kallódtak.
Ezek a szerzőtől megszokott verőfény helyett inkább félárnyékban mutatják be a huszadik század eleji Amerika és Hollywood lüktető, eleven világát. Csakúgy, mint regényeiben, Fitzgerald ezekben a novellákban is varázslatos eleganciával, néhány mondattal vagy filmbe illő, pergő párbeszédekkel egész élettörténeteket képes felvázolni: drogfüggő filmsztárok, megesett lányok, a tőzsdekrachba beleőrült egykori bankárok, botrányba keveredett élsportolók és boldogtalan házaspárok sorsán keresztül válik láthatóvá, mivé lett a csillogó jazzkorszak káprázata a másnapos évtizedekben. A szövegek többsége éppen ezért maradt kiadatlan, hiszen a korabeli magazinszerkesztők jól tudták, hogy a népszerűsége csúcsán lévő Fitzgeraldtól nem a tabutémák feszegetését, a társadalmi problémákkal való fájdalmas szembenézést várják az olvasók.
6. "KATASZTRÓFATURISTÁKNAK": ÉSZAK-KOREA SZÜRREÁLIS VILÁGA
Paul Fischer: Kim Dzsongil bemutatja: Észak-Korea és a világ legvakmerőbb emberrablásának hihetetlen és igaz története
Ha fiúnak keresek könyvet, tuti szétnézek a HVG Könyvek között. Mindig csak ámulok és bámulok, amikor a könyvesboltban ahhoz a standhoz érek, ahol ezek a kötetek vannak. Igényes borítók, szép kiadások, és hasznos olvasmányok kivétel nélkül mind. Aki nem szépirodalmat, vagy szórakoztató irodalmat keres ajándékba, az szerintem itt kutasson! Már az előző össszeállításomban is ajánlottam - akkor barátnőknek, barátoknak - egy HVG-s kiadást, akár azt is nyugodt szívvel tenném a fa alá, mondjuk inspirációra, motivációra szoruló fiú testvéremnek, de most ajánlok egy másik izgalmasnak tűnő könyvet ismeretterjesztő témakörben.
Akit érdekel Észak-Korea, és az ott zajló felfoghatatlan állapotok, az ebből a könyvből egy kalandos és igaz történeten keresztül pillanthat bele ebbe a létező, abszurd világba. A történet: a világ leghírhedtebb diktátora, Kim Dzsongil a koreai filmstúdióit irányította, ám mivel ambiciózus terveihez nem állt rendelkezésére elegendő tehetség, elraboltatta Dél-Korea leghíresebb színésznőjét és annak férjét, az ország legnépszerűbb rendezőjét és producerét. Az elrabolt álompáros sorra készítette Észak-Korea legjobb filmjeit, ám közben kidolgoztak egy olyan szökési tervet is, melyet bármelyik hollywoodi kasszasiker megirigyelhetne. A Dél-Koreától és Észak-Koreától Hongkongon át Bécsig és Budapestig ívelő történet bemutatja Szin Szangok és Cshö Unhi elrablását, az általuk készített filmeket és izgalmas menekülésüket is. Az író több mint 50 interjú alapján írta meg könyvét, amely ritka bepillantást enged egy rejtélyes nemzet abszurd történetébe és mindennapjaiba.
7. ÚJDONSÁGOKAT KEDVELŐKNEK: AZ ÉV LEGHANGOSABB KÖNYVSIKERE
Colson Witehead: A föld alatti vasút
Az idei év egyik legnagyobb irodalmi szenzációjával sem tévedhetsz nagyot, ha édesapád, vagy a tesód nem riad vissza a rabszolgaság témájától. A kritikák szinte egyöntetűen remekműnek tartják a Pulitzer-díjjal és Nemzeti Könyvdíjjal is kitüntetett alkotást. Fordulatos, megindító. Egy nehezen felejthető, látomásos (idő)utazás Amerika legsötétebb évei, és egyre sötétebb jelene között. Ráadásul a pletykák szerint az Oscar-díjas Holdfény című film rendezője, Barry Jenkins készül sorozatot forgatni a történetből. Még előtte érdemes elolvasni!
A történet: Cora rabszolga egy georgiai ültetvényen, élete maga a pokol – a környezetében talán senki sem szenved annyira, mint ő. Anyja magára hagyta, barátai sincsenek, hiszen a rabszolgákat nem csupán az ültetvényesek sanyargatják, ők maguk is gyötrik társaikat, kegyetlenül, brutálisan. Cora úgy látja, nincs más lehetősége, mint a szökés. Amikor először hall a föld alatti vasútról, a rabszolgákat északra menekítő titkos szervezetről, elhatározza, bármi történjék is, útnak indul. Nem is sejti, milyen hosszú és gyötrelmes út vár rá…