8 vendégem lesz szeptember utolsó szombatján. Most elárulom a részleteket róluk és a témákról. Jönnek első könyvesek, akik arról mesélnek hogyan jutottak el odáig, hogy megírják a saját kötetüket, és ez vajon megéri-e? Érkezik három kiadó, három egészen más munkakörben dolgozó munkatársa, akik nap mint nap könyvek között élnek, és egy dolog határozottan közös bennük: bolondulnak a munkájukért. Inspiráló lesz annyi biztos! És végül, de nem utolsósorban könyves bloggerekkel beszélgetek. Kilenc hónappal a csoport létrejötte után szerveződik meg az első találkozó, amelyen az érdekes beszélgetések mellett lesz lehetőség könyv csereberére, számos irodalommal és olvasással kapcsolatos játékra, na meg egy kvíz kitöltésére, amivel még nyerni is lehet. Szeptember 30-án Budapesten, egészen pontosan Budafokon a könyvtárban várunk mindenkit. Búcsúztassuk az ősz első hónapját a könyvek társaságában.
#12honap12konyv élőben
Az egész találkozó ötlete valójában onnan jött, hogy egyre több olyan üzenetet, kommentet kaptam, amiben jeleztétek, jól is elsülhetne egy ilyen rendezvényt. A sokadik ilyen feedback után úgy döntöttem augusztusban, hogy meghirdettem az eseményt. A helyszín csak ezután lett meg, a kihívásnak köszönhetően, ugyanis egy kedves csoporttag könyvtáros bejelentkezett, hogy náluk lehetne Budafokon. Kapva kaptam a lehetőségen és egy gyors terepszemle után, már ki is hirdettem a helyszínünket. Az időpont pedig tulajdonképpen egy szavazáson dőlt el, így született meg a végeredmény: a találkozó szeptember 30-án, szombaton 10 órától 14 óráig vár mindenkit.
Érdemes már kezdésre megérkezni, de írom is a pontos programot:
10:00 MEGNYITÓ: néhány gondolat a Nincs időm olvasni kihívásról, ismerkedés
11:00 BESZÉLGETÉS - KÖNYVES BLOGGEREKKEL
Tíz kicsi könyv, Tekla könyvei, KönyvParfé
12:00 BESZÉLGETÉS - ELSŐ KÖNYVES SZERZŐKKEL
Farkas Róbert (Első könyvem az univerzumról), Tóth Anikó Dóra (Jobbra húzott történetek)
13:00 BESZÉLGETÉS - 3 KIADÓ 3 MUNKATÁRSA
Parti Orsi (Harmat Kiadó), Németh Luca (Kolibri Kiadó), Temesvári Zsolt (Raabe Klett Kiadó)
11.00 MILYEN EGY KÖNYVES BLOGGER ÉLETE?
Van, akiknek a szabadideje nagy részét az teszi ki, hogy olvas, majd ír. Kritikát, véleményt, ajánlót. Természetesen mindannyiuk dolgozik, netán egyetemre jár. Mennyit olvasnak havonta? Mégis mi alapján választják ki az olvasnivalójukat? Mi a céljuk a blogolással? És mennyien olvassák őket? Mi motiválja őket ebben? Kapnak ezért pénzt valakitől? Reményeim szerint minden kérdésre választ kapunk a találkozón. A kerekasztal beszélgetést én vezetem, de kérdezni persze a közönségnek is lehet majd. Aki esetleg azon spekulál, hogy könyves bloggerként élné következő éveit, annak mindenképpen ott a helye a találkozón.
KönyvParféról egyébként korábban írtam már! Szeretem, amit csinál, várom már, hogy előben is beszélgethessünk. Teklát és Tíz kicsi könyvet pedig egy ideje lelkesen követem instagramon. Sok minden érdekel, lesz miről beszélgetnünk!
12:00 órától: ELSŐ KÖNYVES SZERZŐK
Aki olvasni szeret valószínűleg eljátszott már a gondolattal, hogy egyszer ír egy saját könyvet. Viszont számos kérdéssel szembetalálja magát a leendő író, amikor ezt az álmát szövögeti. A "Ki vagyok én, hogy könyvet írjak?" költői kérdése után valószínűleg a "Mennyibe kerül?, Megéri-e? Hogy kell nekikezdeni? Mi a helyzet a kiadókkal?" kérdések jönnek. A találkozóra épp ezért két olyan elsőkönyvest hívtam meg, akik harmincas éveik elején járnak, és nemrégiben vágtak bele ebbe a nagy projektbe. A 31 éves Tóth Anikó Dóra Jobbra húzott történetek című könyve augusztusban jelent meg, tulajdonképpen a Tinder jelenségről szól, egy riportkönyv, megspékelve a saját - házassággal végződött - történetével. Habár kapott kiadói ajánlatot, végül a szerzői kiadás mellett döntött. Hogy miért saját maga publikálta a könyvét, ez egyáltalán mit jelent és mivel jár, valamint megéri-e ,azt maga meséli el a déltől kezdődő beszélgetésen.
Farkas Róbert első könyve egy gyerekkönyv lett. Az Első könyvem az univerzumról című kötet megszületésének körülményei nagyon érdekesek, ugyanis közösségi finanszírozással jelent meg először angolul. Ráadásul egy új-zélandi író fordította angolra, aki külön bátorította is Róbertet, hogy adja ki a könyvét. A külföldi publikálás sikere után döntött úgy egy hazai kiadó, a Kolibri, hogy kiadja - immár magyarul - Róbert első könyvét. A főszereplő rókapapa és a kölyke. A főhősök rövid párbeszédei alapján a gyerekek saját nyelvükön elmondva ismerkedhetnek meg a fizika alaptörvényeivel az ősrobbanástól indulva, érintve a részecskefizikát, azt, hogy miként épülnek egymásra az atomok. A szerző egyébként egy keresett illusztrátor, astronaut néven alkot.
Addig is nézd meg ezt az elképesztően hangulatos videót Róbertről és a könyvről. (spoiler: a kislánya is benne van aki baromi cuki)
13.00 órától: ÉLET EGY KIADÓNÁL
Aki a könyvek szerelmese bizonyára agyalt már azon, hogy mindennek hátat fordít, és keres egy könyvekkel kapcsolatos munkát. Amikor kisebb voltam én is tervezgettem, hogy könyvtáros leszek, vagy egy könyvesboltban dolgozok majd, és így amikor nincs munka, egész nap csak olvashatok. Felnőttként már úgy látom, valószínűleg az "amikor nincs munka" csekélyke a napjukban. Lehet nincs is olyan? Kiderítjük!
Három különböző kiadó három egymástól egészen eltérő pozícióban dolgozó munkatársa meséli el milyenek a mindennapok egy kiadónál. Egy közös mindenképpen van bennük: boldogulnak a munkájukért. Parti Orsi a Harmat Kiadónál dolgozik, értékesítési asszisztensként. Amikor arról kérdeztem, miért szereti annyira a munkáját, azt válaszolta: "elég nehéz nem ömlengni, ha a munkám kerül szóba. Kiskoromban is mindig könyvek közt akartam dolgozni, de aztán nem gondoltam, hogy ez teljesülhet is, és hogy egy olyan helyen, aminek az értékrendjével ennyire tudok azonosulni." Németh Luca a Libri gyermekkönyv kiadójának, a Kolibrinek a sajtóreferense, vagy ha úgy tetszik PR munkatársa. Feladata, hogy a kiadó által megjelentetett, elsősorban kisebbeknek szóló regényeket, kiadványokat minél ismertebbé tegye a közönség számára. Temesvári Zsolt pedig a Raabe Klett Kiadó projektvezetője, szerkesztője. Könyvek menedzsmentjével foglalkozik. A PONS és a KLETT márkákat tervezi stratégiai és financiális oldalról. Kenyéradója Európa egyik legjelentősebb oktatási kiadója. A kiadói munka egészen más-más oldalait ismerhetjük majd meg a találkozón.
KÖNYVCSERE
Közben pedig ahogy ígértem, lesznek meglepetések, és közkívánatra mindenki hozhatja a megunt könyveit is. Ha vannak olyan könyveid, amelyek jó állapotúak, de elcserélnéd őket valami másra nincs más dolgod, mint elhoznod magaddal a talira, mert a rendezvény egész ideje alatt lehetőség lesz ezeket majd egymás között csereberélni. Emellett lesz egy kvíz, amivel nyerni lehet, és számos játékos, könyvekkel kapcsolatos játék is vár mindenkit!
A belépés természetesen díjtalan. Részvételi szándékod kérlek jelezd az eseménynél!