Augusztusban olyan könyvet kell választania annak, aki részt vesz a kihívásban, amelyben nagyon fontos szerepet játszik a gasztronómia. Lehet ez egy krimi, amelyben éppen palacsintasütés közben gyilkolják meg az áldozatot, lehet ez egy önfejlesztő-pszicho könyv, amely a főzésen keresztül segít a magukat keresőknek, lehet ez egy romantikus limonádé regény, amelyben egy étteremben ismeri meg egymást a két főszereplő, de miért ne lehetne egy szakácskönyv is akár? Bármi, aminek a központi eleme a sütés-főzés. Rendhagyó módon most a "Nincs időm olvasni-kihívás" tagjai ajánlanak egy-egy könyvet!
Emily Arsenault: Az eltört teáspohár
Frances Mayes: Napsütötte Toszkána
Még egyetemista koromban olvastam Frances Mayes önéletrajzi ihletésű regényeit A napsütötte Toszkánát és az Édes Élet Itáliábant. Mindkét könyv hűen mutatja be a az igazi olasz élet érzést a Dolce Vitát. Bebarangoljuk a Toszkán tájat, és olvasás közben zöldségeskerteken át megfőzzük az olasz Mammák receptjeit. Az mar csak ráadás, hogy végig nézhetjük, hogy egy amerikai nőből, hogyan válik "olasz", amíg felújítja a villáját és kialakítja második életét. Én mindig megéheztem a Napsütötte Toszkána olvasása alatt. Sok receptet mentettem ki a könyvből, mert olyan részletesen le van írva, hogy muszáj elkészíteni. Szóval ha mindkettő nem is, de A Napsütötte Toszkána feltétlen a téma alapkönyve. Jaj és bakancslistán van Toszkána, a ringó búzamező, az aszaltparadicsom a végtelen olajfaligetek...és készíteni egy fotót Barmasole-ról, hogy támasztom a kaput. (Láda Eszter)
Nicolas Barreau: A nő mosolya
A fiatal francia írónak ez az első, Magyarországon megjelent regénye, amely egy igazi szórakoztató, könnyed történet. Aurélie Bredin, egy hangulatos párizsi kisvendéglő tulajdonosa, meg van győződve róla, hogy véletlenek nincsenek. Miután élettársa, a díszlettervező Claude váratlanul lelép és elhagyja őt „álmai asszonyáért", egy világ omlik össze benne. Élete legboldogtalanabb napján egy eldugott könyvesboltban különös felfedezést tesz. Szinte megszólítja őt A nő mosolya című könyv, amelyben meglepve fedezi fel, hogy a regény helyszíne nem más, mint az ő étterme, a főhőst pedig mintha róla mintázták volna. Aurélie-t valósággal elbűvöli a titokzatos könyv, életkedve hirtelen visszatér és megszállottan próbál kapcsolatba lépni az angol szerzővel. A találkozás azonban egészen másképp alakul, mint ahogy elképzelte... A regény közel hozza az igazi párizsi életérzést, és nem utolsó sorban recepteket is tartalmaz a könyv végén. (Török Eszter)
Berta Bulcsu: A kenguru
Az én ajánlatom az egyik kedvenc könyvem, Bertha Bulcsú Kenguru című regénye, ami 1976-ban jelent meg. Egy teherautósofőrről szól, aki a Balaton felé jár, és a fő témája az utazás, nyár, viszont többször is fontos szerepet tölt be benne az étkezés is, például amikor tatárbifszteket készíttetnek az egyik étteremben, akkor a leírástól megéhezik az ember, sőt a szereplők még meg is beszélik a készítését. Vagy amikor a családi összejövetelekre főznek a történet vége felé. Nagyon jól megírt nyári regény utazásról, szerelemről, fiatalokról, de közben mindenfélét esznek is. (Ipacs Tibor)
Mireille Guiliano: A francia nők nem híznak
Matthew Fort: Ennivaló Itália
A könyv egy kis gasztronómiai kalandozás Olaszországban egy angol író segítségével, nem kifejezetten szakácskönyv, bár van benne jó néhány recept, és nem feltétlenül jó útikönyv, nem is egy szépirodalmi remekmű, ennek ellenére egy kifejezetten könnyed hangvételű, kiváló kikapcsolódást nyújtó szerzemény. Az író robogóján végigjárva Itáliát bemutatja a különböző tájegységek jellemző ínyencségeit, bepillantást engedve az ott élők mindennapjaiba. Aki érdeklődik vagy szereti Olaszországot, az olasz konyhát, annak kihagyhatatlan remek olvasnivaló, tökéletes olvasmány ebben a nagy melegben a strandon vagy este a teraszon. Ne lepődjünk meg, ha gyakran összefut majd a nyál a szánkban, vagy folyton valami ennivaló után nézünk! Nos, hát ugorjunk fel a szerző mögé a Vespára és irány Olaszország, szigorúan Délről Észak felé! (Pankucsi Tamás)
Elizabeth Gilbert: Ízek imák szerelmek
Kettétört az életed? Forgass fel mindent és arccal az örömök, az újdonságok felé! Többek közt ez a szemléletmód jelenik meg Elizabeth Gilbert könyvében. A boldogságkeresés mindenkinek mást jelent. Liz, miután minden, amit addig biztosnak hitt, összeomlik körülötte, fejest ugrik az ismeretlenbe, a felejtésbe. Az első állomás Róma, ételek, főzés, társaság. Az ízlelőbimbók táncában rejlő gyógyerő aligha érhet fel mással, igazi regenerálás a léleknek. Második körben Indiában próbálja megtalálni lelki békéjét Isten segítségével, s végül, de nem utolsósorban Balin talál rá igazán önmagára, és a szerelemre. A könyv üzenete: „Életet kaptál; kötelességed (és mint emberi lény, jogod is), hogy találj valami szépséget ebben az életben, nem számít, milyen csekélységről van szó.” (Csenki Laura)
Patrick Süskind: Parfüm
Egy kicsit szélsőségesen ragadnám meg a témát. Rögtön Patrick Süskind Parfüm című könyve jutott az eszembe. Itt lenne róla az ajánlásom. A történet a 18. Századi Franciaországba játszódik. A kulcsfigura egy megbomlott elméjű fiatal fiú, akinek a szenvedélye lesz a parfümkészítés, parfüm FŐZÉS nőkből. Zseniálisnak tartom a történetet, ahogy a Süskind bemutatja, hogy milyen egy pszichopata élete. A végére még talán az olvasó meg is sajnálja a gyilkost. Lebilincselő a történet, közben pedig bejárhatjuk Franciaországot és Ausztriát is. A főszereplő lánynak pedig drukkolunk ,hogy életben maradjon, de mégis kíváncsian várjuk, hogy beteljesedik-e a gyilkos akarata. Aki szereti a kosztümös és nem utolsó sorban nem mindennapi történeteket, annak feltétlenül el kell olvasnia. (Hennel Adrienn)
Meik Wiking: Hygge - A dán életérzés, amely boldoggá tesz
A hyggét nem lehet lefordítani, magyarul talán a meghittséghez áll legközelebb. Sokan kutatják a boldogság titkát és annak okát, hogy az országok boldogságszintjének mérésekor rendre a skandináv államok, főleg a dánok végeznek az első helyen. Meik Wiking szerint a titok a hygge, amihez persze tartozik egy értékrend. Ebben az otthon, a család és a barátok nagyon fontosak, a hangulatteremtést segítik egyes eszközök, anyagok és kiemelt szerepe van az étkezésnek és az ételkészítésnek, akár közösen is. Az édes íz szerepét külön kiemeli, hiszen ez csecsemőkorunktól összekapcsolódik a boldogságérzettel. Ebben a nagyon szép kiállítású könyvben találunk hagyományos dán süteményrecepteket, de főételeket, forró italokat is, de kitér arra is, mitől telepedhet meg a hygge a konyhánkban vagy egy étteremben. Kifejezetten kellemes élmény az olvasása, már csak ettől is átjár az érzés, én kézikönyvként is fogom használni, amikor tippekre lesz szükségem rosszkedvű napokon. (Kecskés Timi)