Március harminc, csütörtök este Irodalom Éjszakája, amely egyfajta nemzetközi séta Budapest szívében. Az ötlet zseniális: a Katona József Színház színészei 22 ország 22 külföldi szerzőjének 22 művéből olvasnak fel Budapest belvárosának 22 helyszínén.
Ez az irodalmi happening tényleg formabontó stílusban hozza közelebb a világirodalmat. A nyilvános felolvasásokra egyetlen este alatt kerül sor (március harminc), attraktív vagy egyébként nem látogatható helyszíneken. Tényleg vannak érdekes helyek, így például a mindössze 15 főt befogadó Have szalon a Tompa utca 1. alatt, amely egyébként fodrászat-kozmetika-tetoválószalon, de mindezt egy sajátos nappali szoba hangulattal, és ilyen különleges felolvasó hely lesz a MOME Gipszöntő Műhelye is, de említhetem a Szabadság-híd vámszedő házát is, amelynek létezéséről sem tudnak sokan, pedig a hídfőknél eredetileg négy vámszedő ház épült, ezek közül a két pesti máig látható, a felolvasások az északi oldalon lévőben lesznek. (Ide tuti elmegyek.) A színészek minden helyszínen este 7 órától egy szerző művének egy részletét olvassák fel. Jó hír a renitens későknek, vagy akik sok helyre elmennének, hogy a felolvasások félóránként ismétlődnek, az utolsó kör 22:30-kor kezdődik! Persze így is alapos tervezést igényel, hiszen nem kell hozzá nagy matek tudás, hogy rájöjj: minden helyre nem tudsz majd eljutni. Nagy Ervin, Fullajtár Andrea, Elek Ferenc, Szacsvay László, Rezes Judit - csak néhány nagy név a felolvasók közül, de íme egy montázson mindenki:
Olyan "klasszikus" helyeken is lesz felolvasás, mint a Bálna vagy a Katona Színház stúdiószínpada. A biztonságra törekvőknek talán érdemes ezeket a helyeket előnyben részesíteniük, mert itt a befogadó létszámok 50-60 fősek, így nagyobb esély van a bejutásra. A felolvasásra váró szerzők között első nekifutásra talán sok az ismeretlen, de valószínűleg ismerős Janne Teller dán írónő neve (Semmi című regénye kötelező olvasmány, egész nagy balhé is volt belőle tavaly), vagy a walesi Roald Dahl-é, aki az 1940-es évek egyik legkeresettebb írója volt és rengeteg jó történetet írt gyereknek is (A barátságos óriás, Matilda), de bizonyára Murakami Harukit sem kell bemutatni sokaknak. Korunk legnépszerűbb japán írója. Utóbbinak például a Tiroli nadrág c. novelláját olvassa fel Ujlaki Dénes és Pálos Hanna.
A weboldalt egyébként kiválóan összetették a szervezők (taps!), mert az összes helyszínt, színészt és írót megtalálod egyszerre, fotóval együtt! Szóval nincs más hátra mint elkezdeni az útvonal és időbeosztás tervezgetést.
Ott találkozunk!