Egyes kutatások szerint minden tizedik gyerek olvasási nehézséggel küzd. Borzasztó adat. Eszembe jut, mi lett volna, ha nekem lett volna ilyen problémám kisiskolásként? Milyen sok élményről lemaradtam volna. Nem volt, szerencsére még időben lettem a könyvek szerelmese, talán ezért is juthattam el a hírolvasói székig (mégiscsak a hivatásom maga is olvasás). Tulajdonképpen az olvasás az alapja mindennek.
Az én első flow élményem: Harry Potter
Már kisgyerekként is voltak kedvenceim, így Eric Kastner A két lottija, vagy Roald Dahl Matildája, de még a kötelezők között is akadt, amit igazán bírtam: mondjuk Molnár Ferenc A Pál utcai fiúkját, tehát nem állt távol tőlem az olvasás már kisgyerekként sem, de az igazi flow élmény tini koromban érkezett meg a Harry Potterekkel. Ez volt az a könyvsorozat, amely valósággal beszippantott, és utána újabb művek felé lökött. Egyébként nem elhanyagolható, hogy már iskolásként is hatással voltak rám kedvenc filmes, vagy sorozatbeli karaktereim is, akik mind - talán nem meglepő módon - könyvmolyok! Példának okáért ott van Rory Gilmore a Szívek szállodájából, aki valósággal falja a könyveket, és habár erre még nem vetemedtem, de létezik olyan (erősen haladó!) könyvkihívás is, amely az ő a sorozatban eltöltött 7 éve alatt az akár csak megemlített könyveket listázza (több mint háromszáz!), és állítja kihívás elé a bibliofileket.
Visszatérve a könyvekre: ha nincs a katalizátor Harry Potter, és a zseniális J.K. Rowling, aki megírta ezt a korszakalkotó sorozatot, amely az enyém mellett - talán nem túlzás, ha azt állítom - milliók életet változtatta meg, akkor soha nem veszem le otthon a polcról Szerb Antal A magyar irodalom története c. művét, amely az gimnazista korom másik óriási olvasmányélménye volt. Ebben Szerb a saját szemszögéből elemzi és magyarázza el a magyar irodalmat, annak történetét, egymást követő korszakait, és hatásait. Öröm volt vele felkészülni az érettségire!
Túl az én igazán szerencsés történetemen, már ami a könyvekkel való megismerkedést, majd baráti kapcsolatot jelenti, eszembe jutott, hogy milyen sokan nem élhették át akár az én generációmból sem ezt a flow élményt, vagy a mostani gyerekek nem tapasztalják meg ilyen-olyan okoknál fogva. (Bár olyan egyszerű lenne a megoldás, hogy legyen kötelező a Harry Potter!) És tudom - látom, tapasztalom - hogy ha ez az élmény gyerekként/tiniként/kamaszként nem ér el, akkor felnőttként is utálni fogod a könyveket és az olvasást, vagy ha nem is utálod, de nem leszel olvasó felnőtt.
Olvasásklinika - egy hely, ahol orvosolják az olvasási problémákat
A google a barátunk, tehát ezzel a problémával kapcsolatos szervezeteket, alapítványokat kerestem. Vajon, ki segít, és mégis hogyan az olvasási nehézségekkel küzdő gyerekeken? Majd ezt a facebook oldalt találtam. Felkaptam a fejem, a "Hatékony, stresszkezelő olvasásfejlesztés" hívószavakra. Kíváncsi lettem. Felkerestem hát az Olvasásklinikát, és el is látogattam hozzájuk.
"Vegyük komolyan, ha a gyerek nem mer, vagy nem tud olvasni!" - mondják a szakemberek, mert ezek a gondok sokkal messzebbre vezetnek annál, mint ahogyan a legtöbb szülő reagál. Sokszor ugyanis a reakció egy legyintés kíséretében a "Gyerek még!" mondat. De a "Csak nem szeret szerepelni, mert gátlásos." kijelentés is örökérvényű.
Habár szerettem volna, ellátogatni egy "tanórára", hamar megértettem, hogy erről le kell mondanom. Olyan gyerekekkel foglalkoznak ugyanis, akik alapvetően egyáltalán nem mernek felolvasni, sőt szélsőséges esetben olyanokkal is, akik dühösek lesznek, amikor egy közösség előtt olvasniuk kell. Ráadásul a jellemzően alsó tagozatos lurkókkal egyenként foglalkoznak, amely egy nagyon intim, bensőséges légkört teremt, így beláttam, hogy teljesen lehetetlen, hogy idegenként ott legyek egy órán. Így az egyik alapítóval, Sándor Fruzsinával találkoztam, aki két gyerekével megélte azt, amit a hozzájuk forduló szülők, ezért hozta létre férjével az Olvasásklinikát 5 évvel ezelőtt.
Mumus: a hangos olvasás
A foglalkozások úgy kezdődnek, hogy a gyerekkel leíratják/lerajzoltatják, milyen olvasással kapcsolatos gondolatai vannak. Ezeket nevezik ők korlátozó hiedelmeknek. Ezeket próbálják a későbbiekben feloldani. Kicsit olyan ez mintha pszichológussal dolgoznának. Fruzsina szerint az állandó számonkérés, ami sok gyereket frusztrál. Aztán sokszor azt is látják, hogy a gyerekek nem kapnak elég figyelmet otthon, és ezért alakul ki náluk olvasászavar, tanulási nehézség. Megint sokan attól félnek, hogy társaik kinevetik őket, ha nem megy a hangos olvasás. (Kis személyes: még nekem is vannak máig élő rémképeim az irodalomórákról, amikor körbe kellett haladni és szakaszonként kellett olvasni a szöveget. Rémes volt.) A gyerek ilyen frusztráló helyzetek és kudarcok hatására elkezd nem bízni magában, és ez egészen odáig vezethet, hogy saját maga megkérdőjelezi, hogy egyáltalán jó-e bármiben is. Ezek a gondolatok pedig már kicsi gyerekként súlyos önbizalomhiányt alakítanak ki, amelyet könnyen lehet, hogy felnőttként is cipel majd magával. Messzire vezet ez a probléma, ugye? Pedig mindössze abból indultunk ki, hogy nehezen megy valakinek az olvasás.
FELADAT + ISKOLA = OLVASÁS
Sándor Fruzsina szerint ezt az elemeiben felcserélhető képletet látják maguk előtt a gyerekek és ez bőven elég ahhoz, hogy blokkolja őket. Az Olvasásklinikán azt mondják, azt keresik, hol az a pont ahol "elromlott" a gyerek, vagy ahol olyasmi történhetett, amiért azt hiszi, hogy ő elromlott. Igen, ez már jócskán pszichológia is. Fruzsina is azt mondja, hogy sokszor ez egy önbizalomfejlesztő tréning. (Itt eszembe jut, hogy manapság ez a felnőtteknél borzasztóan divatos, és máig végig sem gondoltam, hogy már akkora a baj globálisan, hogy a gyerekek is fertőzöttek az "önbizalomhiány" nevű csúnya kórral.) Pedagógus, pszichológus, gyógypedagógus szakember gárdával dolgoznak az Olvasásklinikán. Rengeteg sikert könyvelhettek már el, száznál is több lurkóval foglalkoztak az elmúlt egy évben, és szinte kivétel nélkül hálás szülők, és könyvszerető gyerekek kerültek ki a kezeik közül.
A klinikát itt találjátok meg: http://olvasasklinika.hu/
Az olvasási nehézségek mellett, diszlexiával is foglalkoznak. A facebookon pedig IDE kattintva léphettek velük kapcsolatba.