Hagytak már el, rúgtak már ki, csaptak már be, árultak már el. Na és? Kit nem? - vághatod rá, és igazad is van. Ugyanolyanok vagyunk. A különbség talán a feldolgozás és az elengedés módjában lehet. Én a regényeket tartom a legbölcsebb pszichológusoknak. Minden problémára ott vannak a megoldási javaslatok, minden kérdésre ott vannak a válaszok a sorok között. Menekültem már könyvekbe a gondjaim elől, és álltam már fel bukott helyzetből úgy, hogy ebben egy jókor megtalált regény segített. A folytatásban olyan inspiráló könyveket osztok meg veled, amelyek neked is segíthetnek inspirálódni, hogy ne ülj a babérjaidon, hanem igenis tedd meg, amit régóta tervezel.
–
Manal Al-Sharif: Merj vezetni!
Ha a tettek erejéről kell történetet válasszak, akkor Manal Al-Sharifé az elsők között jut eszembe. A szaúdi Rosa Parksként emlegetett nő alig múlt el 30 éves amikor fejébe vette, hogy a tiltás ellenére is autót fog vezetni. Megalapította a Women2Drive mozgalmat, amiben arra bíztatta a muszlim nőket, hogy szabadon vezessenek. Youtubera videót publikált, amin ő maga ül a volán mögött. Ebből aztán óriási botrány lett, le is tartóztatják. A könyv a bebörtönzésével indul, ám hamar a nőjogi harcos bensőséges vallomásába csap át, amelyben elmeséli gyerekkorát, a már kicsi korban átélt megaláztatásokat, majd azt, hogyan vált mérsékelten jámbor muszlimból radikális iszlamistává, aki még még saját családjának magazinjait, családi fotóit és popzenei kazettáit is elégette, majd hogyan fordult el mindettől 2011. szeptember 11-e után. Mindeközben sokat megtudhatunk közben erről az borzalmasan ellentmondásos világról, amely - lássuk be - Magyarországról nézve szinte felfoghatatlan. Csak néhány megdöbbentő tény: sok szaúdi a magánélet védelmére hivatkozva nem hajlandó fényképezkedni
- a szaúdi kultúrában a zene az egyik legnagyobb tabu: a "sátán füttyeként" emlegetik
- a nők jóformán csak férfi kísérővel, tetőtől-talpig eltakarva jelenhetnek meg
- kijelölt férfi gyámjuk nélkül ügyet nem intézhetnek, korra való tekintet nélkül
- a rokoni kapcsolatban nem álló ellenkező neműek nem lehetnek egy légtérben
- nőket (!) máig körülmetélik (bár ma már ezt sok szaúdi kórházban bűncselekményként kezelik)
Ugyan a könyv 2017-ben jelent meg (itthon 2018), meggyőződésem, hogy az ő mozgalmának köszönhető, hogy 2018. január elsejével már engedik a szaúdi nőket autót vezetni!
Manalt nőjogi harca közben a rendszer ellenségének látják, támadják, megvetik, de a megpróbáltatások ellenére kitart, feláll az elbukott helyeztekből és harcol azért, hogy muszlim nőtársainak jobb élete lehessen. Ha inspiráló nőre gondolok, vagy olyan könyvet kell mondjak, ami motivál, akkor azt hiszem Manal Al-Sharif történeténél inspirálóbbat, amiből erőt meríthetünk, keresve sem találunk napjainkban.
Michelle Obama: Így lettem
Néha nincs is inspirálóbb, mint megismerni valakit, akire felnézhetsz, akit példaképként emlegethetsz - pláne ha nehezebb időszakot élsz meg. Megismerni valakit pedig egy jó beszélgetés útján lehet. Ugyan Michelle Obamával nem lenne túl egyszerű cseverészni, de szerencsére itt van nekünk kíméletlenül őszinte, és hihetetlenül személyes önéletrajza, ami olyan közvetlen stílusban íródott, hogy olvasás közben úgy érzed, mintha vele beszélgetnél. Michelle ex-elnök férje nélkül is érdekes személyiség, mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy könyvbemutatói tízezreket vonzottak szerte Amerikában, stadionokat tölt meg, az önéletrajzból pedig a megjelenése után nem sokkal már milliós példányszám fogyott - ezt könyvnek nagyon ritkán sikerül. Amilyen csendben hagyta ott a Fehér Házat, olyan hangos most a "visszatérése".
Politikatudomány diplomám van, és épp akkor jártam egyetemre, amikor Barack Obama volt az USA elnöke, így követtem többnyire 8 éves elnöki ciklusát. Azt hiszem a "Minden sikeres férfi mögött egy nő áll" mondás Michelle jelmondata is lehetne. Két diplomát szerzett, és menő állása volt, amikor megismerkedett szerelmével: Barack Obamával. 8 évig állt férje mellett úgy, hogy feladta karrierjét, áldozatot hozott azért, hogy Barack lehessen az Egyesült Államok első afromerikai elnöke. Egyszerre volt túlterhelt anya, megfelelni akaró feleség, minden pillanatban példaképként fellépni akaró first lady, feltörekvő fekete egyetemista többnyire fehér hallgatók között, és olyan ismert arc, akinek minden lépését árgus követték. Joggal merülhet fel a kérdés: mégis hogyan csinálhatta mindezt egyszerre? A magam részéről tudni akarom a receptet, hiszen hihetetlen tanulságosnak érzem a történetét. Szerencse, hogy Michelle vette a fáradtságot, és kendőzetlenül leírta történetét nekünk, hogy tanulhassunk belőle. Ezzel pedig másokat is arra buzdít, hogy azzá váljanak, akivé szeretnének.
Fodor Marcsi, Neset Adrienn: 50 elszánt magyar nő
Minden tinilány kezébe nyomnám ezt a könyvet - ha lehet kötelező jelleggel-, de a felnőtteknek is rendkívül motiváló olvasmány. Az 50 elszánt magyar nő nemcsak igényes illusztrációival és rajzaival vett le a lábamról, hanem elképesztően sok dolgot tanultam is belőle, és nem utolsósorban engem is inspirált. A kötet tele van nőkkel, akik fellázadtak előre elrendelt sorsuk, szerepük és a bebetonozott társadalmi elvárások ellen. Olyan korokról mesél, amikor a nők nem tanulhattak, nem írhattak, nem léphettek színpadra, nem sportolhattak vagy épp nem lehetettek pilóták. Mégis akadtak olyan végtelenül elszánt nők, akik szembeszálltak a normákkal, és azt tették, ami az legvadabb álmuk.
El tudod képzelni ma, hogy volt idő, amikor azt mondták, hogy a nőknek nem való a sport? Ha mégis mozogni akarnak, a házimunka elegendő testmozgás számukra? Kronberger Lili mégis egy ilyen korban szerezte meg (1908-ban) 17 évesen a magyar sporttörténet első világbajnoki aranyérmét. Igen, egy nő! Vagy ismerős Brunszvik Teréz neve? Ugye nem. Milyen kár! Sokat köszönhetünk neki. 200 éve azt találta ki, hogy a pici gyerekeket taníttatni kell, mert amit két-három évesen megtanulnak, az majd egész életükben elkíséri őket. Akkoriban kinevették, ma már tudjuk, hogy igaza volt, hiszen mind jártunk óvodába, nem igaz?! Brunszvik Teréz alapította az első óvodát!
És csak kettőt emeltem ki az ötvenből. Egy biztos, a kötet olvasása után számos példaképed lesz, elképesztően motiváló nőkről olvasni pedig minket is inspirálhat a saját vágyaink elérésében.
Edith Eva Eger: A döntés
Bár lépten-nyomon ajánlom, nem maradhat ki ebből a listából sem, hiszen számomra ez volt a nagybetűs INSPIRÁLÓ KÖNYV! Úgy érzem, ez az a regény, amely helyretette az életem, amely voltaképpen megmentett. Életem eddigi legnehezebb időszaka volt a tavaly novemberi, és nagyban köszönhető ennek a könyvnek, hogy mára már őszintén kijelenthetem: jól vagyok. Edith Eva Eger lett a legnagyobb példaképem. Ez a könyv segít az elengedésben, a megbocsájtásban, a szabadságod és önmagad megtalálásában.
Dr. Edith Eva Eger tizenhat éves volt, amikor a nácik megérkeztek szülővárosába, Kassára, és családjával együtt elhurcolták Auschwitzba,1944-ben. Szüleit a hírhedt náci orvos, Joseph Mengele gázkamrába küldte, amit Edith végignézett, majd később szülei gyilkosa kérte arra, táncolja el neki a Kék Duna keringőt - jutalmul egy vekni kenyeret kapott. Csodával határos módon a kislány nővérével együtt túlélte a haláltábor borzalmait, majd Amerikába ment, és úgy döntött megbocsájt fogvatartóinak, szülei gyilkosának. Sőt, azóta pszichiáter lett, és arra tanítja az embereket, hogyan engedjék el a múltjukban történt tragédiákat. Azt hiszem nála hitelesebben a tettek erejéről, a bukásból való felállásról és a motivációról senki sem írhat. Ráadásul a könyvben az a csodálatos, hogy egyáltalán nem hangol le, nem nyomaszt, hanem épphogy elképesztő erőt ad! Az inspiráló polcon ezért ott a helye!
Sarah Ivens: Erdőterápia
Ki ne érezte volna már, hogy a mindennapi stressz és taposómalom mellett olvasni, vagy éppen edzeni sincs idő, nemhogy tenni valami jót, vagy akár megváltani a világot. Ahhoz, hogy kellő motivációnk legyen, kreatívak legyünk, semmi se állhasson álmaink és nagy tetteink útjába, kénytelenek vagyunk tudomásul venni, hogy muszáj feltöltődni! Persze lehet ezt hatékonyan és kevésbé hatékonyan is csinálni. Előbbire szavazok, ehhez egy jó saját módszerem is van: az erdőfürdő. Segítségként pedig egy könyvem: az Erdőterápia.
Sarah Ivens könyve azoknak szól, akik mindig csak álmodnak arról, hogy majd kimennek a természetbe, akik tervezgetik a pikniket, de az állandó rohanásban mindig elhalasztják, akik beszorulnak a négy fal közé és észre sem veszik az évszakok változásának szépségét. Kis pofon ez egy nagyon ötletes könyvben. A kezdő stresszlevezető módszer városlakóknak! A japánok találták ki a 80-as években a sirin-joku, vagyis az erdőfürdőzés kifejezést, amely ma már egyes helyeken népszerűbb, mint a jóga. Az elv szerint a természetben tett séta fantasztikus hatással lehet a testre és a lélekre egyaránt. De számos területen tetten érhetjük az erdő jótékony hatását. Tanulmányok bizonyítják, hogy összefüggés van a természet és a kreativitás között. A zöldben az agy nyitottabb a reflexióra, az álmodozásra és az elkalandozásra, ami fokozza a kreativitást. Sőt, holland kutatók még azt is bebizonyították, hogy tovább élnek azok, akik zöld környezet közvetlen közelében laknak.
A könyv praktikus tanácsokat, könnyen megvalósítható, szórakoztató ötleteket, inspirációt ad azoknak, akik szeretnének változtatni, és boldogabban élni. Ne feledd: az inspirálódás feltöltődéssel kezdődik!
Fotók: Peleskey Bence
–
A Telekom hiszi, hogy a jövő MOST kezdődik, tehát most kell cselekednünk - például belevágnunk az olvasásba, és többé nem kifogásokat gyártani, hogy miért nincs rá időnk! A cikkre a Telekom kért fel, hogy segítség némi inspirációt gyűjteni.