Egy 22 éves egyetemista srác könyves kihívásba kezdett. A projektjének célja végeredményben ugyanaz mint a Nincs időm olvasni kihívásé is: olvassanak többet az emberek! De itt a feladat, a kihívás menete merőben más. Marci hétfőn vágott bele, és fejébe vette, hogy 21 napon át minden nap elhagy egy-egy számára fontos könyvet Budapest forgalmas pontjain. Persze minden könyv elejébe ír a projektről, így ha meglátsz valahol egy árválkodó, magára hagyott könyvet, nézz bele, hátha a ReadIt projekt része. Na de, hogyan népszerűsíti ez az olvasást? Mindjárt vele együtt tesszük tisztába.
Ha a hegy nem megy Mohamedhez, Mohamed megy a hegyhez
Scherzer Marcell egyetemista, de mellette szabadúszó marketingesként is tevékenykedik, és nem mellesleg imád olvasni. Ennek a képletnek az eredménye egy olvasásnépszerűsítő kihívás lett, amit a hét elején kezdett el, csatlakozva az iskolakezdéshez. "A kihívásba azért kezdtem bele, mert szeretném, ha minél többen kezdenének el Magyarországon újra olvasni" - fogalmaz Marci, ami szerintem különösen érdekes egy olyan korosztály képviselőjének a szájából, akiről folyamatosan hangoztatjuk, hogy nem olvas.
"Nem véletlen szeptember 4-ét választottam kezdő dátumnak, hiszen kezdődik az iskola. A gyerekeket ugyan próbáljuk arra nevelni, hogy a kötelező olvasmányok révén megismerkedjenek az olvasással és megszeressék azt, de vajon tényleg ez a legjobb módszer? Vajon egy Kőszívű ember fiai tényleg közelebb hozhatja az olvasást egy 14 éveshez?" - teszi fel a költői kérdést a fiú, és egyben alternatív választ is ad a kihívásával. Marci könyveket hagy el 21-en napon át Budapest forgalmas pontjain, hogy ezzel az orra alá dörgölje a nem olvasóknak a könyveket. Vesztett már el olvasnivalót a Gellért-hegyen, a Móricz Zsigmond körtéren, vagy tegnap épp a 3-as metrón.
Ha már metró, Marci azt is elmesélte nekem, hogy sokat tömegközlekedik, így ott rendszeresen olvas, de úgy érzi szabályosan kinézik emiatt. "Mindenki a telefonját nyomkodja, és komolyan furcsán néznek rám és bámulnak, amikor előveszem az aktuális könyvem" - teszi hozzá. Egyébként még a saját baráti társaságában is kevés, aki rendszeresen olvas. Amikor arról kérdezem, mégis ő hogyan lett könyvmoly két dolgot említ: "édesanyám 5 éves korom környékén rengeteget mesélt nekem, minden este kikönyörögtem a Micimackót huszadjára is, valamint a Harry Potter köteteknek köszönhetem, hogy olvasó lettem. Imádom mindet, ez lökött más könyvek felé."
A ReadIt projekt #olvassunktöbbet hashtaggel
Marci 21 könyvet hagy el 21 nap alatt, azaz naponta egyet. Ezeket a könyveket nem véletlenszerűen választotta ki, hanem olyanokat veszít el szándékosan, amelyek számára értéket képviselnek. Az első könyv Hemingway - Az öreg halász és a tenger című klasszikusa volt, amit az Infoparkban tett le. Szépirodalmi mellett üzleti témájú köteteket is elveszít, alternatív olvasásnépszerűsítő kampányának részeként, ugyanis marketingesként kezdetben még ezekről kezdett el blogolni. Ami először eszembe jut egy ilyen kampány kapcsán, (és jutott már korábban is eszembe, hiszen nem Marci az első, aki ilyen kampányba kezd. Külföldön Emma Watson is próbálkozott ilyesmivel.) hogy bevallom őszintén, én nem szívesen hagyom el a könyveimet, sőt, inkább gyűjtöm őket, minthogy elszórjam azokat. Marci erre a felvetésemre azt mondja: "Ha valaki megtalál egy könyvet, annak a kezébe adtam az eszközt, hiszen aki nem olvas, az nem megy el könyvtárba vagy könyvesboltba." Majd hozzáteszi, ha már egy ember megtalál egy könyvet és emiatt a kaland miatt elkezd olvasni, akkor ő már nyert.
Az elhagyott könyvek egyébként saját példányok, de persze külön erre a projektre is vásárolt olvasmányokat. Csütörtökön például a Da VInci Kódot felejtette egy padon a Móricz Zsigmon körtéren, ami épp egy antikvár, pár száz forintos példány volt. De nem az anyagi része a fontos a projektnek, ezt csak arra hozza fel példának, hogy nem kell sok ezer forintért könyveket venni, majd elhagyni azokat, hanem meg lehet ezt oldani más, költséghatékony módon is. Ezen a ponton pedig arra buzdít mindenkit, hogy csatlakozzon a kihívásához. Aki megtalálja az egyik könyvét, tegye el, és hagyjon el egy másikat, így akár év végéig is eltarthat a kihívás, nem csak szeptember végéig - az övé ugyanis addig szó, hiszen 21 napot határozott meg kezdetben. Egy fontos, aki csatlakozna Marcihoz, ne feledje beleírni a könyvbe az #olvassunktobbet hashtaget.
A héten kezdődött kihívásba már elkezdtek csatlakozni az emberek, van aki a projekt facebook oldalára töltött fel képet, amin ő hagy el könyvet, de egyelőre olyan visszajelzés nem érkezett, hogy valaki megtalálta volna Marci elhagyott könyveit.
A srác nagyon bízik abban, hogy a fiatalabb korosztálynak motiváció lehet ez a projekt, tetszik nekik a kincskeresés feeling, és ezek után nemcsak megfogják a könyveket, hanem olvasni is elkezdenek. 5 nap telt el a kihívásból, va nmég hátra 16, így én azt mondom járjatok nyitott szemmel az utcán pesti olvasóim, és ha megtaláljátok Marci egyik elhagyott könyvét, ne habozzatok, csatlakozzatok a kampányhoz! Olvassunk többet!
Marci videóban is elmondja a projekt lényegét: